Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015

Φιλύρα - ΑΓΙΑΞ 2-1

Ακόμη μια ήττα γνώρισε η ομάδα μας στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Φιλύρα. Στο γήπεδο της Φιλύρας βρέθηκε ο Σωτήρης Μόκας, το ρεπορτάζ του οποίου θα διαβάσετε παρακάτω.

Ο Αγιαξ παρατάχθηκε και πάλι με πολλές και σημαντικές απουσίες, με την αποστολή της ομάδας να ακριβώς 11 παίχτες.
 Το παιχνίδι ξεκίνησε με
αργό ρυθμό με την ομάδα της Φιλύρας να θέλει πιο πολύ τον αγώνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της άμυνας του Αγιαξ να βρίσκει πολύ νωρίς τον δρόμο για τα δίχτυα και με γκολ στο 5° και στο 15° λεπτό προηγήθηκε με 2-0.
  Μετά από αυτό το χαστούκι που δέχθηκε ο Αγιαξ ανέβασε ρυθμούς για να έρθει στο 35' το ακυρωθέν γκολ του Σπύρου Θεμέλη που καταλογίστηκε ως οφσάιντ ενώ στην συνέχεια δημιούργησε πολλές καλές φάσης που δεν βρήκαν στόχο μέχρι την λήξη του πρώτου 45λέπτου.
 Στο δεύτερο μέρος πίεσε πολύ η ομάδα της Φιλύρας, με τον Αγιαξ να στέκεται σε πολλές φάσεις τυχερός ενώ και με την βοήθεια του τερματοφύλακα Δημήτρη Καπετανάκη κατάφερε να μην δεχθεί άλλο γκολ. Στο 90 λεπτό ο Φώτης Παππάς σκόραρε το γκολ της τιμής για τον Αγιαξ.