Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2012

ΑΓΙΑΞ - Ζάρκο 2-1: Καθάρισε ο αρχηγός.....

Σημαντική νίκη για την ομάδα μας σήμερα το απόγευμα απέναντι στο Ζάρκο, στο ουδέτερο γήπεδο της Διάβας με σκορ 2-1. Το χρυσό γκολ για τον ΑΓΙΑΞ πέτυχε στο 88' ο αρχηγός και ηγέτης αυτής της ομάδας, Γιώργος Μπούλμπος. Ιδανικό ντεμπούτο για τον Βασίλη Φουσιάνη ο οποίος με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0....

Με την αρχή του παιχνιδιού η ομάδα μας έδειξε πως ήθελε το σημερινό παιχνίδι και μόλις στο 15' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή όταν από σέντρα του Λάζαρου Μπαλαούρα ο Σάκης Μόκας δεν βρήκε για πολύ λίγο την μπάλα η οποία κατέληξε άουτ. Στο 20' ήρθε η σειρά του Βασίλη Φουσιάνη να απειλήσει την αντίπαλη εστία όταν με πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση που επιχείρησε έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του τερματοφύλακα. Ότι δεν κατάφερε σε αυτήν την φάση ο Βασίλης, το κατάφερε στην φάση του 35' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ με την οποία έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΑΓΙΑΞ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση και έφτασαν πολύ κοντά αλλά ο Γιούρι Πετρένκο αντέδρασε σωστά με μια πολύ καλή απόκρουση σε σουτ αντίπαλου παίχτη.
 Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας αφού στα πρώτα του λεπτά η ομάδα του Ζάρκου έφτασε στην ισοφάριση με εκτέλεση πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Βουτσελάς.  Από εκεί και πέρα οι παίχτες μας ανέβηκαν και προσπάθησαν να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη. Ο Πάτρας που είχε περάσει σαν αλλαγή έχασε σημαντική ευκαιρία όταν στο 65' έπαιξε σωστά το 1-2 με τον Στέργιο Δερμάνη, ο τελευταίος σέντραρε χαμηλά στο πρώτο δοκάρι με τον Πάτρα να πιάνει το πλασέ στην κίνηση και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει ενστικτωδώς. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Γιάννη Αγγέλου στο 80' της αναμέτρησης έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου Μπαλαούρα και ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό χρειάστηκε και πάλι ο Πετρένκο να αποκρούσει πολύ καλό σουτ των αντιπάλων. Και ενώ το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του με την ισοπαλία να είναι το πιθανότερο αποτέλεσμα, ήρθε ο Γιώργος Μπούλμπος με μια καταπληκτική ενέργεια να δώσει την νίκη στον ΑΓΙΑΞ όταν στο 88' από θέση δεξιού εξτρέμ, πήρε την πολύ καλή μπαλιά του Δημήτρη Τσίτσαρη και με ευθύβολο βολέ έξω από την περιοχή, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.
 Η νίκη αυτήν βάζει τον ΑΓΙΑΞ για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής και σαφώς ανεβάζει την ψυχολογία της ομάδας εν όψη της δύσκολης συνέχειας αρχής γενομένης από το ερχόμενο Σάββατο και το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Εθνικό Καστρακίου και την ομάδα μας....