Κυριακή 10 Απριλίου 2011

ΑΓΙΑΞ - Γόμφοι 4-0

Εύκολο πρωινό πέρασαν οι παίχτες της ομάδας μας σήμερα με αντίπαλο τους Γόμφους στο γήπεδο της Ασπροκκλησιάς αφού επικράτησαν άνετα με 4-0. Έτσι, έκαναν ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την άνοδο στην Α' ερασιτεχνική κατηγορία ενώ παράλληλα....

συνέχισαν το ρεκόρ που τρέχουν στην έδρα τους, στην οποία φέτος έχουν πετύχει μόνο νίκες.
 Ο ΑΓΙΑΞ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, επέβαλε τον ρυθμό του και μόλις στο 5' λεπτό του αγώνα ο Καλτσούδας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Ζήση Μπαλαούρα και έκανε το 1-0. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και δέκα λεπτά αργότερα, ο παίχτης που έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ, ο Ζήσης Μπαλαούρας, χρίστηκε σκόρερ μετά από σέντρα του Μόκα και όμορφο πλασέ στην κίνηση από την γωνία της μικρής περιοχής. Στην συνέχεια -και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου- οι παίχτες του Νίκου Κακούσιου, έριξαν τον ρυθμό τους και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να μένει στο 2-0.
 Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με την ομάδα της Ασπροκκλησιάς να ελέγχει τον ρυθμό και να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ με τον Κοτσίρα να αστοχεί δύο φορές από καλή θέση και τον Καλτσούδα να μην μπορεί να χριστεί σκόρερ για δεύτερη φορά στον αγώνα. Όλα αυτά μέχρι το 70' λεπτό στο οποίο ο Καλτσούδας κατάφερε τελικά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με πολύ καλή ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή. Το σκορ για την ομάδα μας έκλεισε ο Κοτσίρας με ωραίο διαγώνιο σουτ.
 Η νίκη αυτή και σε συνδυασμό με την ήττα της Περιστέρας, φέρνουν τον ΑΓΙΑΞ έξι βαθμούς πάνω από την τρίτη θέση.
Η σύνθεση του ΑΓΙΑΞ: Τριμίντζιος Β., Κακούσιος, Μήτραινας (50' Μπέλλος ), Κονταξής, Μόκας, Τριμίντζιος Α. (70' Γκουρουμάνος), Ντάνας (60' Μπαλούρας), Μπαλαούρας Ζ., Κοτσίρας,  Παπαγεωργόπουλος, Καλτσούδας