Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2014

ΑΓΙΑΞ - Πηγή 4-3

Σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα της Πηγής πέτυχε ο ΑΓΙΑΞ το απόγευμα της Πέμπτης στο γήπεδο της Ασπροκκλησιάς όπου αν και προηγήθηκε με 4-1, στα τελευταία λεπτά δέχθηκε δύο γκολ από τους φιλοξενούμενους και λίγο πριν το φινάλε αγχώθηκε αφού εύκολα θα μπορούσε σε μια φάση να έρθει η ισοφάριση και να χαθούν οι τρεις βαθμοί της νίκης. Σε τρομερή κατάσταση ο....
Η φάση του 4-1 από τον Χρήστο Παπασωτηρίου

Βασίλης Πινιάρας που έκανε άνω κάτω την άμυνα των φιλοξενούμενων, πέτυχε δύο πολύ όμορφα γκολ, έχασε ευκαιρίες να πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμη ενώ από τα πόδια του ξεκίνησαν σχεδόν όλες οι φάσεις που απείλησαν την αντίπαλη εστία. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Ραφαήλ Γκουρουμάνο ο οποίος στα 70 λεπτά που αγωνίστηκε κέρδισε το πέναλτι και είχε πάρα πολλές θετικές ενέργειές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Αυτό που δεν άρεσε από τον χθεσινό ΑΓΙΑΞ ήταν η κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας τόσο στα στημένα όσο και στην διάρκεια του παιχνιδιού, ιδίως μετά το 4-1 όπου φαινομενικά το ματς είχε τελειώσει και το μόνο που χρειαζόταν ήταν καθαρό μυαλό από τους παίχτες μας έτσι ώστε να κρατήσουν τον αντίπαλο μακριά από την εστία του Βασίλη Τριμίντζιου. Η κακή αμυντική λειτουργία έχει να κάνει με όλη την ομάδα φυσικά και όχι μόνο με την τετράδα της άμυνας....

Το ματς:

Από την αρχή του παιχνιδιού ο ΑΓΙΑΞ ήταν αυτός που πατούσε λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό από την ομάδα της Πηγής και κατάφερε στο 13' να προηγηθεί στο σκορ με ένα καταπληκτικό χτύπημα φάουλ του Βασίλη Πινιάρα από πολύ πλάγια θέση με την μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα και να χτυπάει δύο φορές στο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Στην συνέχεια χάθηκαν κάποιες ακόμη ευκαιρίες για να φτάσουμε στο 35' όταν ο Ραφαήλ Γκουρουμάνος μπήκε στην περιοχή και κέρδισε καθαρό πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Βασίλης Φουσιάνης κάνοντας το 2-0 για τον ΑΓΙΑΞ. Από εκεί και πέρα και μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Πηγή ήταν καλύτερη, έκανε ευκαιρίες και κατάφερε να μειώσει το σκορ όταν από μακρινό φάουλ, η μπάλα πέρασε απ' όλους και με την πορεία της ξεγέλασε τον τερματοφύλακα Βασίλη Τριμίντζιο για να καταλήξει στα δίχτυα. Με το σκορ 2-1 και λίγο πριν λήξει το ημίχρονο όμως έφτανε μια ατομική προσπάθεια του Βασίλη Πινιάρα να δώσει και πάλι αέρα δύο γκολ στον ΑΓΙΑΞ. Ο Πνιάρας πήρε την μπάλα σε πλάγια θέση έξω από την περιοχή και με την πολύ καλή τεχνική που διαθέτει, πέρασε τέσσερις αντιπάλους και πλάσαρε με όμορφο τρόπο γράφοντας το 3-1.
 Το δεύτερο ημίχρονο είχε πιο γρήγορο ρυθμό απ' ότι το πρώτο με τις δύο ομάδες όμως να παρουσιάζουν ένα άναρχο θα λέγαμε παιχνίδι με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα ενώ δεν έλειψαν οι διαμαρτυρίες και οι πολλές κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή στους παίχτες των δύο ομάδων για να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Στο διάστημα αυτό ο ΑΓΙΑΞ έχασε δύο τετ α τετ με τον Ραφαήλ Γκουρουμάνο και τον Βασίλη Πινιάρα ενώ το 4-1 σημειώθηκε στο 68' από τον Χρήστο Παπασωτηρίου με πλασέ εκτός περιοχής. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Πηγής ήταν καλύτερη, κατάφερε να μειώσει στο 75' σε 4-2 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και στο 80' σε 4-3 σε φάση όπου οι περισσότεροι παίχτες του ΑΓΙΑΞ ήταν μπροστά, με τους αντίπαλους να βγάζουν αντεπίθεση. Από εκεί και πέρα το ματς εύκολα θα μπορούσε να κάτσει και στην ισοπαλία αφού στο 90' οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να πετύχουν και τέταρτο γκολ.